ОРВАРД

 • Навантаження/розвантаження морських та річкових суден.
 • Будь-які види генеральних та навалочних вантажів.
 • Обробка залізничного та автомобільного транспорту.

Вантажно-розвантажувальні роботи

переміщення різноманітних вантажів з метою їх навантаження або вивантаження

Сьогодні, досить популярним напрямком діяльності компаній транспортно-експедиторського профілю є вантажно-розвантажувальні роботи. Ці вантажні операції виконуються з кожним товаром перед його подальшим перевезенням.

 

Перевалка вантажів: що це?

Для того щоб зрозуміти, як відбуваються навантажувальні роботи, необхідно розібратися з відповідною термінологією.
Перевалка вантажу - це безпосередня вивантаження вантажу з транспортного засобу на термінал порту і його подальша навантаження на , залізничий  чи автотранспортний транспорт з подальшим вивезенням з території порту або навантаження на судно.


 

Варіанти виконання робіт

Залежно від ряду факторів, до числа яких можна віднести - конструктивні особливості судна, розположення складів, перевантажувальних засобів і типу вантажу, вибирається найбільш прийнятний варіант виконання вантажних робіт.

 

Схеми і варіанти робіт:

 • Прямий, згідно з яким, перевалка вантажів в порту може виконуватися з одного виду транспортного засобу на інший, наприклад, з поїзда в судно або навпаки. 
 • Складський варіант має на увазі вивантаження товару на склади порту, а потім на транспортні засоби або в протилежному послідовності.
Необхідно відзначити, що перший із запропонованих варіантів є більш прийнятним і економічним за рахунок скорочених строків перебування товарів у порту. Він зменшує, а іноді зовсім виключає потребу в складах, додаткової тарі і кількості вантажно-розвантажувальних робіт і відповідно знижує вартість робіт.
Співвідношення ваги вантажу, який переробляється за прямим варіантом, до загальної маси вантажу прийнято вважати транзитним коефіцієнтом, від якого залежить економічність виконаних операцій по відношенню до вантажу.
Складський варіант є найбільш виграшним і досить ефективним при транспортуванні вантажів через буферний склад. Суть цього способу полягає в тому, що товар, підготовлений до ПРР, залишається в складському приміщенні поблизу причалу. Потім, перед безпосередньою навантаженням, вантаж направляється до причалу для навантаження на судно.

Ефективне використання ресурсів та часу

Щоб оптимізувати і прискорити процес обробки суден в порту, а також раціонально використовувати трудові та транспортні ресурси необхідно виконати певний алгоритм дій.
Першим пунктом цієї послідовності дій буде розробка технологічних карт, як складової частини виконавчої документації. Щоб відповісти на питання: що таке перевалка вантажів?
Необхідно лише відкрити технологічну карту, згідно з якою встановлюється шлях, алгоритм і перелік операцій по транспортуванню і переміщенню вантажу.


 

Перевалка вантажу в морських портах і її складові:

 • складання плану і схеми переміщення вантажу;
 • підготовка до переміщення вантажу;
 • пересування товару;
 • штивку товару, згідно з його розмірів і габаритів.
Загальна інтенсивність процесу визначається на підставі продуктивності кожного з його ланок.

 

Докладний план перевалочних робіт включає в себе наступні функції:

 • узгодження графіка завезення товару;
 • організація робіт з приймання, його накопичення на спеціалізованих складах і подальше зберігання;
 • дотримання всього спектра навантажувальних робіт за допомогою одного з варіантів;
 • обов'язковий контроль якості товару, а також його кількісних показників;
 • оформлення митної документації, в т.ч. і декларативного характеру;
 • надання документації на вантаж (косонаменти, маніфести, штурманські і інші розписки);
 • оформлення всіляких сертифікатів на товар, в залежності від його різновиду.

Фінансова частина процесів

    Вартість ПРР залежить від безлічі факторів, які впливають на загальну цифру. Фінансові складові залежать від кошторисного розрахунку і визначення усередненого числа запланованих витрат з переробки 1 тонни товару, нормативного розрахунку на цю вагу вантажу і заходів по зниженню вартості цих робіт.
    Переважну частину серед витрат на вантажно-розвантажувальні роботи займають витрати на заробітну плату співробітників, задіяних в процесі. У свою чергу на оплату праці персоналу також впливають такі фактори, як: амортизація, витрати на паливо, електрику, ремонт, адміністративно-управлінські цілі та інші попутні витрати.


 

Складові вантажно-розвантажувальних процесів:

 1. роботи з приймання і подальшій обробці судів або барж в порту;
 2. сортування за типом (негабаритні, сипучі або поштучні);
 3. повний супровід такого процесу, як навантаження-розвантаження в порту товару;
 4. послуги з перевалки вантажів з будь-якого виду транспорту на судно або навпаки;
 5. складування і зберігання товарів або вантажів на складах або відкритих майданчиках;
 6. контроль збереження вантажів;
 7. надання консультацій фахівців в будь-яких питаннях, що стосуються ПРР. 

 

Переваги виконання вантажно-розвантажувальних робіт в порту:

 1. наявність власної мережі вантажних портових або припортових ділянок;
 2. модернізоване сучасне обладнання, незалежно від географічного розташування, виконуваних ПРР. Порт Одеса та безліч інших портів української системи можуть пишатися сучасними портальними кранами, кранами на понтонній системі широкого спектру вантажопідйомності, прогресивної будівельною технікою та зручними причальними стінками;
 3. безліч відкритих і закритих складів для будь-яких вантажів, у т.ч. і габаритних.


Необхідність складання технологічної карти

Щоб вникнути в необхідність складання цієї найважливішої частини виконавчої документації, можна розглянути всю хронологію такого процесу, як перевалка вантажу "порт-склад-трюм", але спершу звернутися до технічної термінології.
Технологічна карта - це виконавчий документ, який надається виконавцем робіт і містить в своєму складі наступні дані:

 
 • коротка характеристика та опис способів переробки вантажу;
 • дані про кількість і угруповання докерів і іншого перевантажувального обладнання;
 • розташування кранів і іншого транспортного устаткування;
 • вказівка ​​з охорони праці в момент виконання ПРР, обов'язкові до виконання;

У зв'язку з неможливістю передчасного планування та обліку всіх умов і операцій, спочатку розробляються типові технологічні карти, які за фактом коригуються і допрацьовуються.
Технологічна карта після розробки затверджується начальником того порту, в якому виконуються роботи.


 

Хто допускається до виконання робіт

До дій вантажно-розвантажувального характеру допускаються тільки чоловіки, віком старше 18 років, що пройшли успішно медичну комісію, що мають відповідне посвідчення. У зворотному випадку, кандидат, який не відповідає цим вимогам не буде допущений до виконання ПРР. Одеса, наприклад, як один з основних портових міст України має на ринку праці досить багато фахівців конкретного профілю.
Допуск працівників для виконання навантажувальних робіт одноразово (не більше, ніж на 1 місяць) дозволяється тільки після успішного проходження інструктажу та навчання. Крім того, кожен профільний фахівець неодмінно забезпечується спеціальної робочої надією, взуттям та засобами захисту, відповідно до діючих нормативів.

Якщо фахівець виконує роботу на тимчасовій основі, тобто не більше 1 місяця, йому заборонено виконувати перевантаження наступних типів товарів:
великогабаритні;
 
 • металопрокат, труби;
 • важкі;
 • довгомірні;
 • вибухонебезпечні, і інші, які можуть завдати шкоди здоров'ю, життю людей або майну порту;
 • балонів з будь-якими газами;
 • хімікати.

Лідери ринку

Транспортно-експедиторська галузь в прибережних районах України досить розвинена і з кожним роком вдосконалюється, набираючи обертів, створюючи конкуренцію не тільки вітчизняного, але і зарубіжного ринку. У трійку фаворитів входять Маріуполь, Одеса та Південний.
Беззмінний лідер за популярністю транспортування, серед портових міст, який довгі роки виконує всі транспортно-експедиторські, а також вантажно-розвантажувальні роботи - Одеса, з якої за своїми масштабами перевезень не зрівняється жоден з портових міст України.
важливість процесу
Незважаючи на свою функціональну нехитрість, перевалка вантажів сприяє загальній збереження вантажу, а оперативність завантаження впливає на швидкість його транспортування. Тому перевалка товарів грає, не менш важливу роль, ніж будь-який з виконуваних процесів. 

Залишилися
питання?

Партнери